Jednak jak znaleźć specjalistę dopasowanego do naszych potrzeb?
Stomatologia to bardzo szeroka dziedzina. Gdy potrzebujemy tylko rutynowo sprawdzić stan naszego uzębienia, zdecydowanie wystarczy nam stomatolog zachowawczy lub dziecięcy. W przypadku poważniejszych urazów konieczna może być interwencja chirurga. Gdy potrzebna jest ekstrakcja zęba, czasem konieczny jest chirurg stomatologiczny, jednak w przypadku złamania żuchwy konieczny będzie chirurg szczękowo-twarzowy. Protetyka zaś to dziedzina stomatologii zajmująca się odbudowywaniem strat po utracie zębów oraz tworzeniem protez.
Jak widać, pośród stomatologii znajduje się wiele różnych specjalizacji. Dobrze wiedzieć, do kogo potrzebujemy się umówić na wizytę, aby nie marnować swojego czasu będąc odsyłanym z miejsca na miejsce.
Po co właściwie ta stomatologia?
Prężnie poszerzający się przemysł cukierniczy oraz nieszczególne przywiązywanie wagi do kwestii zdrowotnych doprowadza do coraz większych problemów z naszym uzębieniem. W związku z powyższym, jedną z najbardziej doskonalących się na ten moment dziedzin medycyny jest właśnie stomatologia.
Jak już powszechnie wiadomo, problemy stomatologiczne dotyczą nie tylko osób dorosłych lub w podeszłym wieku. Przeciętny dentysta przyjmuje do swojego gabinetu coraz więcej młodzieży oraz dzieci w wieku przedszkolnym czy wczesnoszkolnym. Duża część społeczeństwa jednak nadal nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji, ani konsekwencji wynikających z nieodpowiedniego dbania o higienę jamy ustnej. Jak podają wyniki badań przeprowadzonych przez kampanię "9 milionów powodów", 57% osób po 40 roku życia korzysta z usług protetyka. Oznacza to, że ponad połowa badanych posiada braki w uzębieniu, które uzupełniane są za pomocą protez. Nietrudno zatem dojść do wniosku, iż praca dentysty za parę lat może być na wagę złota.
Zarówno stomatologia jak i protetyka to
Zarówno stomatologia, jak i protetyka to profesje, które zajmują się zębami. Pierwsza z nich dotyczy jednak naszych naturalnych zębów, podczas kiedy druga z nich to wykonywanie sztucznego uzębienia. Aby za wcześnie nie musieć nosić sztucznej szczęki należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej, jak i regularnie badać stan zdrowia zębów u lekarza dentysty. Podczas badania kontrolnego dentysta sprawdza stan naszej zarówno górnej, jak i dolnej szczęki i informuje pacjenta o tym, czy jest zdrowy, czy też trzeba wykonać u niego jakiś zabieg stomatologiczny - założenie plomby, wymiana dotychczasowego wypełnienia wskutek ukruszenia się dotychczasowego, leczenie kanałowe, czy też czyszczenie kamienia nazębnego. Systematyczność w dbaniu o zęby pozwoli nam cieszyć się zdrowym, pięknym, a przede wszystkim własnym uzębieniem na wiele lat. Chyba każdy z nas o tym marzy, prawda? Właśnie dlatego nie należy dopuszczać do tego, żeby stan któregokolwiek z naszych zębów wymagał jego usunięcia wtedy, kiedy można było go uratować przed ekstrakcją.